Ucuz Ama Etkili Yüz Kremleri

                UCUZ ve ETKİLİ YÜZ KREMLERİ

                Cildim bazen öylesine kuruyor ve geriliyor ki, acaba bana bir beden küçük mü bu cilt diye düşünmeden edemiyorum. Bu yüzden 50 ml'lik bit kadar kutudaki nemlendiricileri çerez gibi tüketirken cildimle beraber paralar da suyunu çekiyor. Hal böyle olunca; 'arayan mevlasını da bulur belasını da' misali kendimi yükte ağır pahada hafif mucize bir yüz kremi bulurum umuduyla paralarken buluyorum.

                Bilimsel makaleleri, blogları, yerli yabancı bütün kozmetik sitelerini taramakla kalmıyorum; eczacı, doktor hatta kimyager ne kadar eş dost hısım akraba varsa başlıyorum darlamaya. Aradığım sihirli değneği bulamayınca da ' Hayır nedir yane! Varsa bir formülü söyleyin arkadaş, boşuna mı okudunuz bu kadar!..' diye bi de fırça atıyorum..

                Sonunda geldiğim nokta ise internetteki kadın bloglarında; ağızdan ağıza,klavyeden klavyeye dolanıp duran ne kadar şehir efsanesi krem varsa mercek altına almak. Hepsini bir bir denemeye ve araştırmaya başlıyorum. Neticede uzman estetisyen de olsam kadınım ayol!

                Müşterilerimden 'Zelal Hanım hemoroid kremi göz altı torbalarına iyi geliyormuş, deneyelim mi?' diyenlere 'Hanfendiler, beyfendiler...Alemin süper zekalısı siz misiniz? G*te sürülen hiç göze sürülür mü!!' diye kendi kendine söylenen ben... Başlıyorum piyasadaki ne kadar ucuz ama etkili olduğu iddia edilen, pişik kremi, yanık kremi ... şu... bu... varsa denemeye...

                Öne çıkan dört kremi sizlere dilimin döndüğünce anlatmak isterim. Buyrun raporum:

  • BEPANTHOL  (BAYER / 100 g. Tüp:  25 tl)

Bayer firmasının ürettiği bu kremin içinde, B vitamininin etken maddelerinden biri olan dekspantenol varmış. Bu da ciltte emilince B5 vitaminine dönüşüyormuş. B5 vitamini de cilt yenilenmesinde önemli rol oynuyormuş. Bu açıdan baktığımızda bu bephantol iyi bir şey. Neticede bu bepanthol'ü (eski adıyla bepanthen) sıyrıklara, tahrişlere, yanıklara da doktorlar sıklıkla tavsiye ediyor. Hemen her eczanede de bulabiliyoruz. Tamam işte yardıralım gitsin diye düşündüm ilk etapta. Fakat sonra, bu tarz ürünleri krem ya da pomad haline getirebilmek için kullanılan koruyucu kimyasalların uzun vadeli kullanımda ciltte gevşeme yapabileceğine dair uyarılar okudum. Bir de bu B vitaminin ciltte tüylenmeyi artırabileceğine dair yorumlar var. Fakat bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum yok kesinlikle.

Sonuca gelecek olursak; bephantol krem'in üzerinde 'el ve yüz için' diye yazıyor zaten. Yani yüzünüz için kullanmanızda zaten bir sakınca olmadığı açık. Fakat benim gibi çok kuru ciltliyseniz yeteri kadar nemlendirmeyebilir. Son derece hafif bir ürün. Bir de emilimi biraz zor. Biraz fazla miktarda alırsanız cildinizde beyaz bir tabaka halinde kalabiliyor. Biraz dairesel hareketlerle masaj yaparak yedirmeniz lazım. Normal, sorunsuz bir cildiniz varsa bence kullanabilirsiniz. Fakat aynı ürünü çok uzun süre kullanmak yerine başka ürünlerle dönüşümlü kullanırsanız eğer varsa yan etkilerini minimize etmiş olursunuz diye düşünüyorum.

Unutmadan belirteyim, çok soğuk ve rüzgarlı günlerde, doktorumuzun tavsiyesiyle 6 yaşındaki kızımın ellerine ve yüzüne de uyguluyorum. Çok iyi geliyor. Kısacası korkulacak bir durum yok, bepanthol'ü -cilt doktorumuza danışmak suretiyle- bağrımıza basabiliriz.

 

  • HAMETAN (ABDİ İBRAHİM / 30 g. tüp: 6 tl)

Bu aralar pişik kremlerinin, yüz ve boyun bölgesinde de çok güzel sonuçlar verdiğine dair efsaneler dolaşıp duruyor... Pişik kremi deyince aklıma ilk Hametan geldi. Bi koşu gittim eczaneye. Açıkçası bu kremi eczaneden ilk aldığınızda lütfen cildime ilgiyi gelsin diye içimden dua etmeye başladım. Çünkü minicik bir yüz kremine verdiğim parayla üç yıl yetecek kadar hametan krem alabilirdim. Zaten kremin yabancısı da değildim. Açıkçası her anne bu kreme biraz aşinadır çünkü bebeklerin pişik problemine çok iyi gelen, yaygın kullanımı olan bir ürün. Bunun dışında, çok ciddi olmayan yanık ve tahrişlerde de doktorların sıklıkla önerdiği bir ürün.

Hametan'ın krem ve merhem olmak üzere iki ayrı çeşidi var. Tahmin ettiğiniz gibi merhem versiyonu çok daha yoğun ve yağlı. Emilimi ve sürülümü biraz daha zor. Krem versiyonu daha bi kullanışlı.

Hametan kremin kerameti, içindeki 'hamamelis virginia' bitkisinin özleri.Bu mucizevi bitkinin özlerini kozmetik ürünlerinde hatta koltuk altı roll-on'larında bir çok firma kullanıyor zaten.

Krem olanını da merhem olanını da cildimde denedim. Çok da memnun kaldım. Dediğim gibi merhem olanı oldukça yağlı bu yüzden eğer yağlı, yağlıya dönük karma, akneli bir cildiniz varsa sakın kullanmayın. Cildi çok parlatıyor. Benim cildim çok kuru olduğu için merhemi bir ay boyunca gece yatmadan önce ince bir tabaka halinde cildime uyguladım. Gün içerisinde normal nemlendiricime devam ettim. Gerçekten çok iyi sonuç aldım. Sabah uyandığımda pamuk gibi bir ciltle uyanıyordum. Herhangi bir sivilcelenme, tahriş, kaşınma problemi yaşamadım. Krem versiyonu ise çok daha kullanışlıydı. Kış aylarında kuruyup çatlayan el ve ayaklarıma da iyi geldi.

Özellikle yazın tatile giderken bu kremi mutlaka yanınıza alın. Çünkü güneş yanıklarına çok iyi geliyor. Cildin yangısını alıyor ve cildi sakinleştiriyor.

Bütün bunlara rağmen, diğer ürünlerde söylediğim gibi bu ürünü de çok uzun süre sürekli kullanmayın. Neticede kimyasal bir içeriği var ve yüz için üretilmiş ürün değil. Fakat alternatif olarak, cilt doktorunuza danışmak suretiyle kullanabilirsiniz diye umut ediyorum. En azından ben sürekli olmasa bile, çok soğuklarda, ya da yazın güneşlendikten sonra kullanmaya devam etmeyi düşünüyorum.

 

  • Excipial LİPO (%4 üre içerir)  ve
  • Excipial HYDRO (%2 üre içerir) (ORVA)

Kuru ciltlerde Excipial LİPO, yağlı ciltlerde ise Excipial HYDRO tercih ediliyor. Tahmin ettiğiniz gibi Lipo, oldukça yağlı ve kıvamı daha yoğun, içeriğindeki üre miktarı da daha fazla. Hydro ise daha hafif bir nemlendirici.Araştırmalarıma göre bi sürü kişi bu kremleri günlük bakım kremi niyetine tüketiyor. Fiyatı uygun, gramajı yüksek. Aman bundan iyisi şamda kayısı diyerekten başladım ben de araştırmaya.

Aslında bu iki ürünün de yabancısı değilim. Kendileriyle tanışıklığım teee çocukluk yıllarıma dayanır. Ablam sedef hastası olduğu için dönem dönem cildinde kuru, üstü pul pul yaralar çıkardı ve kaşınırdı. O dönem cilt doktoru bol bol bu ilacı reçete ederdi.Ablam kremin faydasını görünce'aman bu pek de güzelmiş, haydi 'hydro' versiyonunu da biz kullanalım.' diyerekten bir dönem aile boyu bu kremlerle pehlivan gibi yağlanır olmuştuk.

Bu kremleri araştırırken üzerinde yazan üre miktarları da bir hayli dikkatimi çekti. Acaba bunu çok iyi bir şey olduğu için mi özellikle böyle ulu orta yazdılar yoksa dikkatli kullanalım diye uyarı niteliğinde mi yazdılar bilemedim. Türkçe sitelerde ürenin cilt bakımıyla ilişkisine dair pek bir şey de bulamadım açıkçası. Yine bol bol bilgi kirliliği var. Bazı bloglarda, üreli kremlerle kortizonlu kremleri ayırt edemeyip 'aman kullanmayın, cildinizi inceltir, cilt çatlağı yapar' diye saçmalayanları da okudum, bunun dışında 'ay çok faydalı, günde üç beş kez sürüyorum, pamuk gibi oldum bebişim!' yazanları da okudum.

Bu kremleri mercek altına almadan önce şunları iyi bilmekte fayda var:

 

ÜRE NEDİR?

Üre aslında vücudumuzda, özellikle de karaciğerimizde protein zincirleri kırıldıktan sonra ortaya çıkan atık bir yan üründür ki böbrekler sayesinde idrarla birlikte vücuttan atılır.(Zaten çok iyi bişey olsa vücuttan atılmaz depolanırdı diye daha ilk dakkadan kıllandım ya neyse) Bu açıdan baktığımızda üre doğal, organik bir şeydir. Fakat işte bu üre vücutta durduğu gibi durmuyor. Bizim İsviçreli bilim adamları yine duramamış, yememiş içmemiş gitmiş bu üreyi laboratuvar ortamında sentetik olarak üretmiş. Bu da yetmezmiş gibi, piyasada ne kadar after shave, anti aging krem, cilt bakım ürünü, dudak balmı, vücut nemlendiricisi, topuk çatlağı onarıcısı , deodorant hatta ve hatta mascara ve hatta hattaaa oje varsa içine de eklemeyi ihmal etmemişler. Yani buradan isim verip rencide etmek istemem ama bağğzıbloggercıklar ' Aaa..bu kremde üre var, asla kullanmam, kullandırmam!' diyor ya... Burdan acı gerçeği duyuruyorum, nemlendirme özelliği olan çoğu üründe az ya da çok üre kullanılıyor bebişim!

 

ÜRELİ KREMLER FAYDALI MI ZARARLI MI?

Valla iki ucu b*klu değnek.

İyi Tarafı: Üre'nin nem tutma özelliği var. Bu yüzden cildin kaybettiği suyu kazanmasında, nemlenmesinde ve yumuşamasında önemli rol oynuyor. Ayrıca onarıcı özelliği sayesinde cildin yenilenmesine de yardımcı oluyor. Bu yüzden antiaging ürünlerde sıklıkla tercih ediliyor. Topuk çatlaklarının tedavisinde, kurumuş nasırlaşmış ciltlerde, egzema, sedef, aşırı cilt kuruması gibi durumlarda çok iyi sonuçlar verdiği için doktorlar tarafından öneriliyor ve bir çok insan da faydasını görüyor.

Kötü Tarafı: Üre'nin, kanserojen bir madde olan formaldehyde ile ilişkisi olduğu saptanmış. Yapılan bazı araştırmalar der ki: güya üre, formaldehyde'in serbest kalmasını sağlıyormuş. Vala ben bilmem, okuduğum makalelerin yalancısıyım. Ahanda aşağıda kapı gibi kaynakça kısmında linkleri var. Açın okuyun, araştırın. Bir diğer araştırmaya göre, bazı kişilerin üreye alerjisi olabilirmiş. Yine ' Material Safety Data Sheet' dermiş ki ; ürenin fazlası ciltte ve gözde tahriş yapabilirmiş. Üre ihtiva eden ürünler dikkatli kullanılmalıymış.

Zaten bariz bir yan etkisi saptanmamış da olsa bu kremlerin hamileler ve emziren anneler tarafından kullanılması da önerilmiyor.

Sadede gelelim:

Excipial LİPO ve Excipial HYDRO iyi mi kötü mü?

Tabii ki burda böyle bir ayrım yapmamız söz konusu değil fakat cilt doktorunuz gerekli gördüyse ve reçete ettiyse bu ürünleri gönül rahatlığıyla kullanıp şifa görebilirsiniz. Bunun dışında, alayım üç beş tane evde dursun, bakım kremi niyetine sabah akşam sürerim diyorsanız bir daha düşünün derim.

 

Elbette kiher ürün herkeste aynı sonucu vermez. Birini çok memnun eden ürün size iyi gelmeyebilir ya da tam tersi olabilir. Bu yüzden önce cilt tipinizi iyi bilmeniz sonrasında deneme yanılma yoluyla uygun ürünleri keşfetmeniz gerekir. Fakat ne olursa olsun cilt doktorunuza danışın ve onun onayını mutlaka alın.

Sevgilerimle....

 

Zelal MUA

 

Kaynakça:

http://www.annmariegianni.com/ingredient-watch-list-urea-the-preservative-that-may-release-formaldehyde/

http://www.drugs.com/cdi/urea-cream.html

http://thenakedchemist.com/what-is-urea-and-its-benefits-in-skincare/

http://www.ilacrehberi.com/v/hametan-30-gr-pomad-8e60/kt/nedir-ve-ne-icin-kullanilir/

http://www.bepanthol.com.tr/tr/urunlerimiz/bepanthol-cilt-bakim-kremi/

http://www.saglık.com/ure/


google - site - verification: google6a64f2bf44ffd5fb.html