Problemli İlişkiler Kaça Ayrılır?

PROBLEMLİ İLİŞKİLER KAÇA AYRILIR

İlişkinizde problemler mi var? Buna sevinebilirsiniz zira bu bir ilişkiniz olduğunun en önemli kanıtıdır.

Problemli ilişkileri dört ana başlıkta ele alabiliriz:

1-KRONİK İLİŞKİLER

Bu kategori, sorunlu ilişkiler içinde en zararsız en masum olanıdır. Aslında herkesin ilişkisi bir parça ‘kronik’tir.

Yani…kronik ne demektir?... Kronik, uzun süreli devam eden, tedavi imkanları da maalesef sınırlı olan, hayat boyu da tam anlamıyla düzelmeyen anlamına gelir. Yani…bu tarz ilişkilerdeki sorunlar hayati değildir. İlişkinizin her anını da zehir etmenizi gerektirmez. Böyle… zaman zaman nükseder. O anlarda hayata lanet okursunuz, bir ağrı kesici alırsınız, bir süre sızlanırsınız… sonra geçer gider. Kronik ilişkiler, her ilişkide olan sorunları içerir: Yüzeysel kıskançlık krizleri, adamın futbol sevdası, kadının dırdırı, adamın ilgisizliği...Anama niye surat astınlar...kredi kartının ebesini öpmüşsünler...diş macununu neden ortadn sıktınlar...İncir çekirdeğini doldurmayacak mazeretlerle çıkarılan sorunlar işte...

Kronik ilişkilerde, ilişkiyi bitirmek tamamen yersizdir. Bu tarz sorunlar zaten her ilişkide olur ve hatta ilişkinin tuzu biberidir. Zaten bir ilişkide hiçbir problem yoksa, bu noktada bir ilişkiden bahsedemeyiz a dostlar!

2-KANSER İLİŞKİLER

Bu ilişkiler oldukça zordur. Ama yine de korkmamak lazım,zira ölümcül olmayabilir. Sorunların üstü örtülmez, erken teşhis edilirse ilişki kurtarılabilir fakat geç kalınırsa muhtemelen hazin bir sonla bitecektir.

Bu tarz ilişkilere dışarıdan baktığınızda bir kusur göremeyebilirsiniz. Hatta ve hatta ‘örnek çift’ olarak gösterilen, birbirlerine karşı ziyadesiyle saygılı, canımlı cicimli çiftlerin ilişkileri bu kategoride sıklıkla görülür. Çiftler arasında görünmez güçlü duvarlar vardır. Sorunlar sürekli halı altına süpürülür. Kanserli ilişkilerde çiftler birbirleriyle çok az konuşur hatta kavga dahi pek etmezler. İçten içe yayılan bir kin ve değersizlik duygusu çiftleri ele geçirir.Dışarıdan gayet tıkırında gittiği düşünülen İlişki gün be gün çürümeye başlar. Bazen bu durum yıllarca sürebilir. ‘oha! Bu yaştan sonra boşanılır mı?’ dediğiniz çiftlerin ilişkileri çoğunlukla bu kategoride yer alır. Fakat, sorunlar erken teşhis edilir, açık yüreklilikle konuşulur ve profesyonel bir yardım alınırsa ilişki eskisinden bile sağlıklı bir hale de dönebilir.

3- AKUT İLİŞKİLER

Akut nedir? Tıp biliminde, ani başlayan kısa süreli anlamında kullanılır. İlişki bazında ele aldığımızda ise bir travmayla karşılaşırız. Akut ilişkilerde hiç hesapta yokken aniden ortaya çıkan bir problem vardır. Yani ilişki normal seyrinde giderken aniden bir problemle karşı kaşıya kalınır. Bir aldatma vakası, bir iflas durumu, ya da (Allah korusun) aile fertlerinden birinin ölümü gibi sebeplerle ilişki büyük bir depremle sarsılır. Bu travma yaşanılasıya kadar çiftler bu gibi durumları kendilerine asla kondurmazlar ve başlarına gelen şeyi kabullenmekte zorlanabilirler. Böyle bir sorunlu ilişki türünde kesinlikle profesyonel yardım almak gerekir. Çiftlerin her ikisi de akut destek alarak birbirlerine kenetlenmeyi başarabilirlerse ilişki kurtarılabilir. Aksi halde ilişkiyi sürdürmek pek mümkün olmayacaktır.

4-KANGREN İLİŞKİLER

Bu kategoride yer alan problemli ilişki acilen noktalanmalıdır. Kangren olmuş bir ilişkiyi kurtarmaya çalışarak zaman harcamak bile çiftlerin hayatlarını daha da mahvetmelerine neden olur. İlişki bıçak gibi kesip atılmalıdır.

Bu tarz ilişkiler; hakaret, fiziksel veya psikolojik şiddet, karşı tarafı hor görme, aşağılama, nefret etme gibi durumları barındırır. Çiftlerin özgüvenine, benliğine zarar verir. Komşuları ayağa kaldıracak kadar gürültülü kavgalar, kırılıp dökülen eşyalar, savrulan küfürler, şiddet, karşı tarafı kasıtlı olarak maddi imkanlardan yoksun bırakma, cezalandırmaya çalışma gibi durumlar bu tarz sorunlu ilişkilerde adeta normalleşmeye başlamıştır.

‘çocukların mutluluğu’, ‘ekonomik kaygılar’, ‘elalem ne der korkusu’ vs.. bir kenara bırakılarak ilişki kayıtsız şartsız bitirilmelidir.


 

Evet… 'Norma Jane ile Ne Öğrendik' köşemizde bu hafta da problemli ilişkileri ele aldık...(Ele aldık da n'oldu...Bişey olmadı!...Aldık işte...)


google - site - verification: google6a64f2bf44ffd5fb.html