Ljubljana / Bled Lake

                SLOVENIA ( LJUBLJANA / BLED LAKE)

                Slovenya, şirin bir Orta Avrupa ülkesi. Koca ülkenin nüfusu 2 milyoncuk. Başkent Ljubljana'nın nüfusu ise yaklaşık 280.000 . Yani İstanbul'un Kadıköy semtinin yaklaşık yarısı kadar koca başkentin nüfusu. Slovenya'nın Sava ve Drava isminde iki önemli akarsuyu var. Şehirler arası seyahat ederseniz bu akarsu ve kolları size güzel manzaralar sunar. Slovenya 2004'te AB'ye katıldı. 2003 'te yapılan eurovision yarışmasında Türkiye'ye 10 tam puan vererek birinci olmamızı sağladıkları için gönlümüzde de ayrı bir yerleri vardır.

                LJUBLJANA

                Slovenya'nın başkenti Ljubljana şirin mi şirin bir şehir. Eğitim seviyesi oldukça yüksek. Okuma yazma oranı %100. Rehberimizin anlattığına göre, parklardaki bankların kenarlarında üst üste dizilmiş kitaplar olurmuş. İnsanlar okudukları kitapları, başkaları da okusun faydalansın diye bankların kenarlarına koyarlarmış.

                Ljubljana'da şehrinden ortasından ljubljana nehri akıyor ve şehri ikiye bölüyor. Dilerseniz nehirde tekne turu yapabilirsiniz. Şehrin tepesinde Ljubljana kalesi var. Yürüyerek çıkmanız biraz yorucu olabilir çünkü epey yüksekte. 5€ 'ya finikülere binebilirsiniz. Kalenin zirvesinde sizi mükemmel ve yemyeşil bir Ljubljana manzarası bekliyor olacak.

 

                PRESEREN MEYDANI / PRESEREN SQUARE

                Ljubljana'nın kalbi bu meydan. Ünlü milli şairleri Preseren'in heykeli var meydanda. Preseren'in yüzü karşıki binaya dönük. Karşı binada da bir kadın büstü var. Bu kadın da Sloven Şair Preseren'in uğruna şiirler yazıp okuduğu sevgilisi Lulija Primic'e aitmiş. Slovenlerin milli marşının sözleri de Preseren'e aitmiş. Bu heykelin altında gençler toplaşıp şarkılar türküler... işte böyle... şakalar komiklikler falan yapıyor... Bu da gereksiz bir bilgi olarak burada dursun.

                Bu meydanda, Şair Preseren heykelinin hemen arkasında çok güzel bir pembe kilise var. Franciskanca Kilisesi... Gün batımında bu meydana çok güzel bir hava veriyor bu yapı.

             

                EJDERHA KÖPRÜSÜ:

                Şehrin diğer önemli sembollerinden biri de Ejderha köprüsü. Efendim bu köprünün hikayesi de şu şekilde: Vakti zamanında Yunan kahramanlardan jason, Kral Aites'i yendikten sonra sevgilisiyle birlikte güneye yerleşmeye karar vermiş. Atlamış atına az gitmiş uz gitmiş... Sonunda gele gele ljubljana'ya gelmiş. Gelmiş gelmesine ama burada onu nehrin kıyısında bir ejderha karşılamış. Erderhayla dövüşmüş onu alt etmiş ve Ljubljana'ya yerleşen ilk insan olmuş. Bu hikayeye ithafen köprünün girişinde iki yeşil metalik ejderha heykeli var.

 

                  METELKOVA

Ljubljana'ya kadar gidip de buraya gidemediğim için başımı taşlara vuruyorum resmen. Sizin zamanınız olursa mutlaka gidin. Burada grafiti, sokak sanatı ve bilumum alternatif etkinlikleri bulabilirsiniz. Küçük ama son derece renkli bir küçük birim. dünyada1gün.com blog'unda çok güzel anlatmışlar. Ordan direk alıntı yapıyorum o yüzden. Linki de yazının sonunda KAYNAKÇA'da bulabilirsiniz

''İsmi ilginç, şöyle ki alternatif gençliğin adresi burası. Bizi de en çok etkileyen parçası oldu Ljubljana’nın. Yugoslavya dönemi Metelkova bir askeri üsmüş, böyle 10-15 binalık, 2-3 sokaklık ufak bir bölge. Daha sonra Slovenya ordusu da burayı üs olarak kullanmış. 93 yılında ordu burayı terkedince ne kadar sanatçı, entelektüel var buraya çöküp her tarafı boyamışlar, alternatif bir yaşam yeri haline getirmişler.

Metelkova denilen alanın içinde 4-5 tane pub, 3 tane club, 1 tane hostel  var. Akşamları tüm gençlik burada. Devlet bu gençlere demiş ki, siz benim güzel büyüleyici diye pazarlanan Ljubljana merkezinde takılmayın, gidin hepiniz oraya ne bok yiyorsanız yiyin. Yani bir nevi Kopenhag’taki Christiania . Polis dokunmuyor içeriye. Herkes özgürce takılıyor, biralar 1’er Euro mesela. Ucuzluk had safhada.

Şimdi bu kadar anlatınca aklınıza içeride tinerciler, uyuşturucu kullananlar vs gibi it kopuk doludur, burası tehlikelidir gibi düşünceler gelebilir, tam tersi hayır efendim, içerisi gayet güvenli, herkes herkesle tanışıyor. Tanıştığım bir Slovenyalı kızla Yugoslavya ekonomisi falan konuşmuştum, siz düşünün.

Burada iki gece takıldık, cuma gecesi yerde oturmaya bile yer olmazken cumartesi gecesi ortalama yarıya inmişti. Buranın olayı cuma gecesiymiş yani, haberiniz olsun.

Böyle alternatif yerler görmek, tüm binalardaki ihtişam, yapılan şahane boya ve grafiti çalışmaları gerçekten görülmeye değer.

Veeee… Girerken bu bölgeye hemen sağda, yerin altında bir techno club var, girişi 5 Euro, burada 5 Euro verilir mi lan demeyin, girin. Ben hayatımda böyle bir ortam görmedim, o derece. Onur’la Hakan’ı zor çıkardım içeriden.''

                LJUBLJANA'DA NE YENİR

                Şehrin en meşhur caddelerinden biri olan Truberjeva caddesinde ve nehrih kenarındaki restoranlarda bir çok yemek ve restoran alternatifi var aslında. Uygun fiyatlı bir kaç restoran önerisi:

                - Preseren Square'de Mexicana Cantina

                -Maxi Market'in hemen yanında, Maxi Restaurant

                - Pizza yemek istiyorsanız, Foculus Pizza

                - Börek (Bürek diyorlar), Slasts

                - Slovenska Cesta üzerinde, La storia

Bunların dışında 'Gostilna' denilen restoranlarda geleneksel slav yemeklerini tadabiliriniz.

HAftanın belli bir günü açık hava pazarı kuruluyor. Burda da dünya mutfağından bir çok yemek yapılıyor ve satılıyor. İnsanlar piknik masalarına oturup içkilerini alıp yemeklerini yiyebiliyorlar. Köylü kadınlar bir çok kurutulmuş yerel ürünler satıyorlar. Bu etkinliğe denk gelirseniz yaşadınız.

 

                BLED LAKE

                Her mevsim ayrı güzel muhteşem bir göl...

           

 

KAYNAKÇA

http://baygezerilebayanpekyer.blogspot.com.tr/2015/03/ljubljana-lubliyana.html

http://www.dunyada1gun.com/avrupanin-en-yesili-ljubljana/

http://slovenyadaerasmus.blogspot.com.tr/2012/09/ljubljanada-yemek.html

https://gezimanya.com/GeziNotlari/ljubljana-ve-sembolu-ejderha-koprusu


google - site - verification: google6a64f2bf44ffd5fb.html