Kapadokya / Cappadocia

KAPADOKYA/ KAPPADOKİA/ KATPATUK

                Kapadokya, Pers dilinde 'Katpatuk' yani 'Güzel Atlar Ülkesi' anlamına gelirmiş.

                1985 yılında UNESCO tarafından kültür mirasına alınmış büyüleyici bir yer.

                Kapadokya çoook eski bir yerleşim yeri. Kapadokyadaki yaşam kalıntıları teee yontma taş devrine dayanıyormuş. Yani günümüzden çok değil 2 milyoncuk yıl kadar öncesi.  O günden bugüne bu coğrafyada kimler yaşamamış ki...Hititler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar ve şimdi de biz...

                Kapadokya'da ziyaret ettiğiniz o turistik kiliseler, kayalara oyulan evler , yeraltı şehirleri vs. Roma İmparatorluğu baskılarından ve putperestlerden kaçan hristiyanlar tarafından yapılmış. Anlayacağınız o dönemlerde bu bölge hristiyan topluluklar için bir sığınakmış.

 

                PERİ BACALARI:

                Kapadokya'nın meşhur peri bacaları bundan 60 milyoncuk yıl kadar önce volkanik yanardağlar olan Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ'ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yuuşak tabakanın milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmış.

                Kapadokya sanki büyülü bir yer. Her mevsim ayrı güzel. Bembeyaz vahşi atlar, sıradışı bir manzara, gökyüzüne yükselen rengarenk balonlar... Ne zaman gitsem iyi gelir bana Kapadokya! Şifa niyetine, hiç plansız öyle esiverince atlayıp gidilebilecek bir yer. Severim ben Kapadokya'yı...Çok severim hem de.

                Kapadokya, İç Anadoluda olması sebebiyle her yere yakın. Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray, Kayseri karışımı bir yer. Karasal iklim sebebiyle kışın gezerken  biraz totonuz donsa dabeyaz örtü kapadokya'ya  çok yakışıyor. Soğuktan donmaya değer doğrusu.

       

                NERELERİ GÖRMELİ?

                AVANOS: Avanos deyince aklınıza çanak, çömlek, testi gelebilir. Topraktan yapılmış ve fırınlanmış bilimum araç gereçler var. En çok da testi gözünüze çarpar, yahu testi ağacı gördüm ben şaka değil!...Ama testi kebabı şahane yemelisiniz!...

                GÖREME: Göremeyi göremeden dönmeyin sakın. KApadokyanın gece hayatı en civcivli bölgesi. Dünyanın her yerinden turist geliyor Göreme Açık Hava Müzesi'ni görmeye. En çok da japonlar. Kapadokya'da japon turist patlaması var adeta. Türkçe'den çok japonca konuşulduğuna şahit oldum yeminlen!

                ÜRGÜP:  Yaraltı şehri, Derin kuyu, Acıgöl, Üç Güzeller. Görmeniz gereken yerler. Bu arada...Ürgüp'e kadar gidip de evine, eşine dostuna peri bacaları şeklinde şişeleri olan şaraptan almayanı dövüyorlar benden söylemesi!

                Bunların dışınd görmeniz gereken yerler; Gülşehir'de Açık Saray, Hacı Bektaş'ta Hacı Bektaş-ı Veli Külliyesi, Ihlara Vadisi, Çavuşin,  Zelve Açık Hava Müzesi, Uç Hisar Kalesi (Muhteşem panaromik manzarası var), Ortahisar Kalesi (Romantik günbatımı sevenler için ideal), Asmalı Konak (Çağan Irmak'ın fenomen dizisi 'Asmalı Konak' gerçekten de çok güzel), Güvercinlik Vadisi, kaymaklı Yeraltı Şehri.

    

        

            

               KAPADOKYA'DA BALON TURU:

                Kapadokya'ya bir çok kereler gitme fırsatım oldu ama artık bende nasıl bir şans varsa bir türlü balona binmek kısmet olmadı. Her seferinde ya hava muhalefetinden ya bi aksilikten program iptal oldu. Be sene inançlıyım şansım dönecek! Son gidişimde de yine hava muhalefeti nedeniyle son dakikada balon turumuz iptal oldu. Yüzlerce japon turistle birlikte biz de sabahın beşinde hüsrana uğradık.

                Kapadokya'da çok sayıda balon firması var. Hangisine gitsek, acaba hangisi iyidir diye şaştık kaldık. En son' Cihangiroğlu' diye bir firmayla anlaştık, çünkü fiyatı diğer bazı balon firmalarına göre çok cazipti. Açıkçası konuştuğumuz adam da bize güven verdi. Fakat kaldığımız otelin sahibi balon seçiminin çok önemli olduğu konusunda bizi uyardı. onların tavsiyesi ve balon gezisi yapmış bir kaç arkadaşımızın yönlendirmesiyle kararımızı değiştirdik ve biraz daha fazla para verip 'Kapadokya Balon'u tercih ettik. Tecrübeli olmaları, daha önce hiç bir kaza olayına karışmamış olmaları ve profesyonel kadroları bu kararı vermemizde etkili oldu.  Ama tabi bir sürü firma var şu iyi bu kötü demek doğru olmaz. Zaten bizim uçuş iptal olduğu için deneme fırsatımız olmadı.

 

 

                KAPADOKYA'DA NEREDE KALINIR?

                Kapadokya deyince akla ilk 'kaya oteller' geliyor. Kayaların içine oyulmş odalardan oluşan bu otellerin ambiyansı çok güzel. Ayrıca enteresan bir şekilde yazın içeridde klima çalışıyormuşçasına serin, kışın ise sıcacık.

                Bence en iyi oteller Ürgüp ve Göremede yer alıyor. Kapadokya bölgesinde her yere yakın merkezi olması neeniyle de buralarda kalınması mantıklı.

                Ben son gidişimde 'GOLDEN CAVE SUITES' de kaldım, çok da güzeldi. Tavsiye ederim. Ama tabi artık Kapadokya'da otel seçeneği o kadar çok ki...Her geçen gün yeni bir butik otel, kaya otel de eklenmeye devam ediyor. Bu arada otel fiyatlarının gün be gün uçtuğunu da söylemeden edemeyeceğim doğrusu.

             

            Kapadokya bölgesinde beğendiğim ve giden arkadaşlarımın anlattıklarından yola çıkarak tavsiye edebileceğim oteller:

  • Sacred House : Sıradışı ve çok çekici bir butik otel ama biraz tuzlu benden söylemesi.

Adres: Dutlu Cami, Barbaros Hayrettin sk. No: 25 50400 Ürgüp/ NEVŞEHİR

(0384)341 71 02

  • Kayakapı Premium Caves: Odamda kendime ait havuzum olmazsa olmaz diyenlerdenseniz. Bu otel tam sizlik!

Adres: Kayakapı mah. Kuşçular sk. No: 43 50400 Ürgüp/ Kapadokya

(0384) 341 88 77

  • Golden Cave Suites:

Adres: Esbelli Mah. Esbelli sk. 50400 No:3 Ürgüp Nevşehir.

  • Museum Hotel: Adı üstünde otel değil müze mübarek!

Adres:Tekelli Mah. No:1 Uçhisar 50240 Nevşehir / Kapadokya

 

KAPADOKYA'DA NE YENİR?

Bu da soru mu şimdi! Tabi ki testi kebabı yenir, kırmızı şarap içilir. Aslına bakarsanız, bazı kaynaklarda testi kebabının Kapadokya yöresine ait bir yemek olmadığı , Yozgat yöresine ait bir yemek olduğu yazıyor. Vallahi bilmem artık, benmideye indirdim, afiyet bal şeker de oldu.

Testi kebabı dışında tadabileceğiniz yöresel lezzetler: Çelti Kebabı, çömlekte etli fasulye, nohutlu yahni, patates ve bulgurla hazırlanan 'DIVIL', bazlama türü kömbe ve zerdi pilavı...

               

ZİGGY'S CAFE/ RESTAURANT : Hem ortamını hem de yemeklerini çok beğendiğim bir yerdi, gitmenizi tavsiye ederim.

LİL'A : Harika bir manzara ve geleneksel lezzetler bulabilirsiniz.

ELAİ: Otantik bir ortam, Türk ve dünya mutfağından örnekler var.

MUTİ BY PROKOPİA : Ürgüp'te, Osmanlı mutfağından güzel lezzetler bulabileceğiniz bir yer.

DİMRİT RESTAURANT: Testi kebabını gayet güzel yapan bir mekandır.

 

Sonuç olarak; anlatmakla olmaz, yazmakla olmaz, fotolara bkmakla hiç olmaz...Gitmek, görmek, gezmek gerek...Havasını solumak gerek...

                                                                                                       sevgilerle....

                                                                                                       Zelal MUA


google - site - verification: google6a64f2bf44ffd5fb.html