Kalıcı Makyaj Dosyası (2)

KALICI MAKYAJ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY....

Kalıcı makyaj (permanent makeup/ micropigmentasyon) son derece doğal bir görünümle, yüzdeki kontrastları arttırır, hatları belirginleştirir, bazı kusurları giderir. Gündelik yaşamda her an bakımlı görünmeye yardımcı olur.

                'Yüzüm çok solgun duruyor, oysa hep bakımlı görünmek istiyorum. Kalıcı makyaj işe yarar mı?'

 

                Bir çok insan, sabah uyandığında , denize veya havuza giderken veya spordan sonra aynaya bakmaktan hoşlanmaz. Bazıları için doğal güzelliğin ölçüsü 'sabah yataktan kalktığında' veya 'duştan çıktıktan sonra' hiç makyaj yokken nasıl göründüğüdür.  Çağımızın özgür ruhlu yoğun tempolu kadınları her an bakımlı görünmeye isteseler de aynaya bağımlı kalmaktan hoşlanmıyorlar, daha pratik ve kalıcı çözümlerin peşindeler. Kalıcı makyaj da güzelliği koşulsuz ve en doğal haliyle yakalama fırsatı sunuyor.

                'GÜNÜMÜZDEN 5000 YIL ÖNCE ESKİ MISIRLILARIN KALICI MAKYAJ YAPTIKLARINI DUYMUŞ MUYDUNUZ?'

                KALICI MAKYAJ NEDİR?

         Kalıcı makyajın tıbbi adı 'intradermal pigmantasyon' dur. Bu uygulama aslında bir çeşit dövmedir. Ancak kalıcı makyajda kullanılan makine ve boyalar ve iğneler dövmeden farklıdır. Bu konuyu daha sonra ayrıntılı olarak açıklayacağım. Derinin ikinci katmanı olan 'dermis'e pigment enjeksiyonu yapılır.

 

                KALICI MAKYAJI KİMLER TERCİH EDEBİLİR?

                Aslına bakarsanız kalıcı makyaj yediden yetmişe herkese uygulanabilir. Özellikle makyaj yapmayı sevmeyen veya yoğun iş temposu nedeniyle makyaja fazla zaman ayıramayan kadınlar, sporcular, sanatçılar, makyaj malzemelerine alerjisi olanlar, kontakt lens kullananlar, hipermetrop göz problemi olanlar, çok sarışın veya çok beyaz tenli olduğu için soluk duranlar, dudaklarında veya kaşlarında asimetri olanlar, göz şekli düşük olanlar, kaşları çok ince veya seyrek olanlar kalıcınmakyajı tercih edebilirler.

 

                KALICI MAKYAJI KİMLER TERCİH EDEMEZ?

 • Şeker hastalarına
 • Hemofili olan kişilere
 • Anemisi olanlara
 • Sedef hastalığı olanlara
 • Yakın zamanda kemoterapi görmüş kişilere
 • Riskli gebeliği olanlara

Uzman doktorun yazılı izni olmadan kalıcı makyaj uygulaması yapılmamalıdır.

 

                KALICI MAKYAJ VE DÖVME AYNI ŞEYLER MİDİR?

                Kalıcı makyaj teknik olarak dövme işlemine benzer fakat dövme değildir. Dövme oldukça acılı bir işlemdir, mürekkep boyalarla yapılır. Derinin daha alt katmanına vuruş yapan titreşim sayısı fazla daha güçlü alet kullanılarak yapılır. Bu yüzden ömür boyu kalıcılık gösterir.

                Alerjik reaksiyonlara sebebiyet vermemesi için kalıcı makyajda bitkisel boyalar kullanılır, Doğal pigmentler içerir. Epidermise ve üst dermise işleyen iğneli cihazlar kullanılır. Deri yenilendikçe ve vücut bu doğal pigmentleri erittikçe yavaş yavaş kalıcı makyaj solar ve bir süre sonra yok olur.

 

                YÜZÜN HANGİ BÖLGELERİNE KALICI MAKYAJ UYGULAMASI YAPILIR?

                KAŞ UYGULAMASI:

                Bazı insanların kaşları düşüktür. Bu tip kaşlar yüze üzgün, yorgun bir ifade verir.  Böyle bir durumda kaşları hafif yükseltmekle  'lifting effect' dediğimiz daha genç ve enerjik bir görünüme ulaşabiliriz.

                Bazen de kaşlar çok seyrektir veya çeşitli nedenlerle dökülmüştür ya da yanlış kaş almalar nedeniyle kalıcı olarak şekli bozulmuştur. Bu gibi durumlarda da özellikle 'kıl tekniği' ile yapılan kalıcı makyaj uygulamasıyla daha dolgun kaşlar elde edbiliyoruz.

                Kaş rengi çok açıksa ameliyat veya yara izi varsa da kalıcı makyaj tercih edilebilir.

                İşlem Basamakları:

                Öncelikle mutlaka kaşın uygulama öncesi hali çeşitli açılardan fotograflanır. Daha sonra  kaş bölgesi lokal anestezik bir krem kullanılarak ( salonlarımızda biz 'emla' kremi tercih ediyoruz) 25-40 dk arasında bekleyip uyuşturulur. Sonrasında çizim yapılır. Çizim yapılırken 'altın oran pergeli', 'kaş şablonları' ve ' kaş cetveli' gibi aletler kullanılarak asimetriler minimuma indirilmeye çalışılır fakat hiçbir kaşta yüzde yüz simetri yoktur. Yüzün kendi doğal mimikleri nedeniyle çok hafif, dışarıdan belli bir mesafeyle bakan gözle farkedilemeyecek kadar küçük asimetrilere takılmamak gerekir.

                Unutulmamalıdır ki; kaşın kendi doğal yapısını tamamen değiştirip bambaşka bir kaş yaratmaya çalışmak sizi doğallıktan uzaklaştıracak ve uzun vadede mutsuz edecektir.

                Çizim bittikten sonra mutlaka müşteriye onaylatılmalı ve fotograflanmalıdır. Daha sonra kaşın kıl rengine en uygun pigmentler seçilerek kaş boyası hazırlanır ve işleme geçilir. İşlem sonrası müşteriye gerekli hatırlatmalar yapılır ve yaklaşık bir ay sonra ikinci seans için müşteriye randevu verilir. İkinci seansta aynı işlem basamakları tekrar uygulanır.

                EYE LINER UYGULAMASI:

                Kalıcı eye liner uygulamasına başlamadan önce göz kapakları lokal anestezik bir kremle 20-30 dk. arasında uyuşturulur. Uygun çizim yapıldıktan sonra hastaya onaylatılır ve mutlaka fotograflanarak arşivlenir. İşleme geçilir, müşterinin isteği doğrultusunda istenilen renkte boya hazırlanır. Üst göz kapağında ince bir eyeliner uygulaması yapılır.

                UYARI: İlk sensta çok kalın bir eyeliner uygulaması yaptırmak göz sağlığınız için zararlı sonuçlar doğurabilir. O yüzden ilk uygulamada ince bir uygulama yaptırıp ikinci seansta biraz daha kalınlaştırmayı denemelisiniz! Göz kapağı çok hassas ve ince bir deri olduğu için çok kalın ve agresif uygulamalardan kaçınmalısınız! Burada amaç 'pin up' makyaj görüntüsü elde etmek değil doğal bir görüntü yaratarak gözü belirginleştirmek olmalıdır!

                Ayrıca göze yapılan kalıcı makyajın gözün iç kısımlarına çok fazla girmemesi gerekir, buralarda göz yaşı kanallarına açılan göz yaşı bezlerimiz olduğu unutulmamalıdır. Boyanın gözyaşı kanallarına akması durumunda sizi çok uzun zaman zor durumda bırakacak çirkin bir görünüm oluşur.

 

                DUDAK KONTURU VE DUDAK İÇİ RENKLENDİRME UYGULAMASI:

                Dudak uygulamasında öncelikle çizim yapılır daha sonra tıpkı kaş ve göz uygulamalarında olduğu gibi dudaklar lokal anestezik bir kremle yarım saat süreyle uyuşturulur.  İşleme geçmeden önce gerek görülürse çizim yenilenir ve fotoğraflanır. Daha sonra uygun renk seçilerek işleme geçilir.

                UYARI: Dudaklar, sinir ağının çok yoğun olduğu bir bölge olduğu için göz ve kaş uygulamalarına göre daha çok ağrı hissedebilirsiniz, bu yüzden Uzman bir hekim tarafından iğne ile lokal anestesi yapıldıktan sonra da işlem uygulanabilir. Bu hem sizin için hem de işlemi yapan kalıcı makyaj uzmanı için kolaylık sağlar.  Fakat bu durumda çizim mutlaka çabuk silinmeyen bir dudak kalemiyle uyuşturma işleminden önce yapılmalıdır. Aksi halde uyuşma sonrası ton kaybı olacağından çizim esnasında gözü yanıltabilir ve istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

                Dudaklar çok ince derili ve kılcal kan damar ağının yoğun olduğu bir bölge olması nedeniyle işlem sırasında kanama olabilir. Steril bir ortamda çalışıldığına eminseniz bundan endişe duymanıza gerek yoktur.

                Dudakların çevresine yapılacak ince bir kontur, dudakları daha dolgun ve düzgün gösterir, çerçevesini belirginleştirir eğer uçuktan veya herhangi bir yara izinden kaynaklanan renk kaybı varsa kamufle eder. Ayrıca dudak üstü kırışıklıklarının görünümünü de hafifletir.

                UYARI: Dudak konturu veya dudak içi renklendirmesi yapılırken çok koyu renklerden kaçınılmalıdır. Dudağın kendi doğal renginin yarım ton veya bir ton koyusu ile yapılması genellikle en ideal sonucu verir. Dudağın çerçevesiyle dudağın içine yapılan renklendirmenin aynı renk olması tavsiye edilir.

                Dudak çerçevesine kontur yapılırken doğal çerçevenin çok fazla dışına çıkmamak gerekir aksi halde müşteri sürekli ruj kullanmak zorunda kalabilir.

 

                KALICI MAKYAJ SONRASI NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

 • Bir gün boyunca su değdirilmemelidir. ( İlk bir hafta boyunca musluk suyuyla değil de arıtılmış veya damacana suyuyla yıkanmasını tavsiye ediyoruz)
 • Bir hafta boyunca günde 3-4 defa bepantol krem sürülebilir. Eğer çok fazla pullanma, ve kurumaya bağlı kaşıntı olursa günde üç dört defa vazelin sürülebilir.
 • Kirli ellerle asla dokunulmamalıdır
 • Kabuklanma veya pullanma olursa bunlar asla elle koparılmalıdır kendi kendine iyileşmesi ve kabukların dökülmesi beklenmelidir.
 • Üç-dört hafta sonra mutlaka kontrole gelinmelidir.
 • İşlem sonrası bir ay içinde güneşlenmek veya solaryuma girmek pigmentleri çok çabuk soldurur. bu yüzden yoğun güneşe maruz kalınmamalı veya şapka, güneş koruyucu kremlerle önlem alınmalıdır.

              

  KALICI MAKYAJIN CİLTTE KALMA SÜRESİ NEDİR?

                Kalıcı makyajın ciltte kalması süresi için kesin bir şey söylenemz. Bu uygulanan boyanın rengine, tekniğe, kişinin cilt renginin tonuna ve hücre yenilenme hızına, güneşe maruz kalma süresine göre 1 ila beş yıl arasında değişkenlik gösterir.

                Kaşlarda genellikle 1-3 yıl arasında kalıcılık gösterirken, göz ve dudaklarda beş yıla kadar kalıcılık gösterir.

                Açık renkler daha çabuk silinir, koyu kahve veya siyah gibi renkler daha uzun süre kalır.

                Zaman içerisinde renklerin yavaş yavaş solacağı ve renk tonunun değişebileceği unutulmamalıdır. Siyah renkler zamanla yeşile veya maviye dönebilir bu yüzden kesinlikle kaş tasarımınızda siyah rengi kullanmayınız. Kahverengi ise zamanla hafif kızıllaşma gösterebilir bunun için gerektiği zamanlarda rötuş yaptırmalısınız.

 

BUNLARI UNUTMAYIN!

 • Sık sık dudaklarında uçuk (herpes simplex) çıkan müşterilere dudak konturu veya dudak içi renklendirme işlemi öncesinde hazırlık yapmak gerekir. Bunun için bir hafta önceden özel kremler kullanılmaya başlanır (zovirax veya asiviral gibi)
 • Hiç kaşı olmayan kişilere yapılan kalıcı makyaj uygulaması yakından bakıldığında fark edilebilir.
 • İşlemden hemen sonra uygulama yapılan bölge  çok koyu görünecektir, yaklaşık bir hafta 10 gün sonra kabuklar tamamen döküldükten sonra ise olduğundan açık renk görülebilir, çünkü deri hala iyileşme aşamasındadır. Tam olarak rengin oturması yaklaşık üç haftayı bulur. Sabırlı olunmalıdır, işlem yapılan bölge tam olarak iyileşmeden kesinlikle tekrar işlem yaptırılmamalıdır.

 • Siğil olan bölgeye, ben üstüne, sivilce üstüne kalıcı makyaj yapılmaz.
 • Uçuklu bir dudağa kalıcı makyaj yapılmaz.
 • Kemoterapi görenlere kalıcı makyaj yapılmaz.
 • Simetri hastalığı olanların kalıcı makyaj yaptırması önerilmez.
 • Çok sık saç rengini değiştiren ve kaş rengini açtıran kadınların kaş kalıcı makyajı yaptırması önerilmez.
 • Siyah renkler zamanla yeşile veya maviye dönebilir bu yüzden kesinlikle kaş tasarımınızda siyah rengi kullanmayınız.
 • Kalıcı makyaj uzmanınızın eğitimli olduğunu gösteren bir belge veya kullandığı boyaların orijinallik sertifikasını görmek en doğal hakkınız. Bunu unutmayın.
 • Kalıcı makyaj uzmanınızın steril bir ortamda çalıştığından emin değilseniz, steril eldiven kullanmıyorsa, steril iğneleri sizin yanınızda açmıyorsa size daha önce yaptığı işlemlerin fotograflarını göstermiyorsa ve en önemlisi size güven vermiyorsa lütfen bu kişiye sadece fiyatının uygun olduğu gerekçesiyle kalıcı makyaj yaptırmayın! Kalıcı makyaj ciddiye alınması gereken ve yanlış uygulama yapılırsa ciddi komplikasyonlara sebep olabilecek bir işlemdir!!!

 

 

                                                                      Zelal MUA


google - site - verification: google6a64f2bf44ffd5fb.html