Gardırobunuza 'Püskül' Ekleyin

DERS: STYLING

KONU: Püsküller

 

PÜSKÜLLÜ ALIŞ VERİŞ

                Bu sezon yer gök püskül... Stilettolardan tutun da çantalara...Botlardan tutun da eteklere... Montlardan tutun da yeleklere kadar her yerde püskül  var... Deri püsküller...ip püsküller...Süet püsküller...Her yer  salkım saçak... Alışveriş merkezlerinin çıkışında püsküllü bir parça almayanı dövüyorlar...O derece! E hal böyle olunca fazla direnmeye gerek yok dedim ben de bir kaç parça püsküllü aldım, koydum gardırobumun baş köşesine fakat bunları sizinle paylaşmadan önce bir geçmişte yolculuk yapalım derim.

                 Püsküller yeni değil, her 10 yılda bir modaya bomba gibi düşüyor ama kim ne derse desin püsküller en çok 1920'li yıllara yakışıyormuş. O minik topuklu tango ayakkabıları, püsküllü zarif elbiseler, ucuna düğüm atılmış uzun inci kolyeler, küt kesilmiş saçlar, incecik kaşlar...Hala hayranlıkla izliyorum o yıllarda çekilmiş naif filmleri.

                70'lerde de püsküller yine gündemdeymiş. O zamanlar 'çiçek çocuklar' pek bir seviyormuş püskülleri. Özellikle de taba rengi süet yeleklerde, eteklerde ve çizmelerde...Tıpkı bugün olduğu gibi...   Bu sezonun sonbahar-kış koleksiyonlarında da tıpkı 70'lerde olduğu gibi taba rengi, süet püsküllü bir şeylere rastlayacaksınız.

                80'lerde ve 90'larda (ki benim çocukluğuma tekabül eder) yine püsküller revaçtaydı. Bir kere o dönem çocuk olmuş herkesin kenarında neon renkte şeridi olan bir jarse taytı ve üstüne giymek için de uçları püskül püskül kesilmiş penye tişörtü olmuştur.

                Günümüzde ise püsküller patlama yaptı. Her renk her stil püsküller bu ara gündemde. Geçtiğimiz moda haftalarında görücüye çıkan koleksiyonlara ve sokak modasında bakarsanız deriden süete, ipten zincire her çeşit püskül gözümüze gözümüze sokuldu. Hal böyle olunca ben de 3 farklı tarzda püsküllü parçayı gardrobuma ekleyiverdim. Trendse trend arkadaş!... Eksik mi kalsaydım.

  • Zara Knit, deri püsküllü hırka :

150 tl. ( Ne yalan söyleyim alırken bu kadar kullanışlı olacağını düşünmemiştim, deri mini etekle, deri şortla, skinny jean ile, topukluyla, botla...Her şeyle kombinleyebildiğim kilit bir parça oldu. İçine salaş beyaz besic bir tişört giy, hooop çek bu püsküllüyü de üstüne, hem sıcacık, hem rahat hem şık...Bundan iyisi şamda kayısı bence...)

 

  • Mudo, süet püsküllü kot ceket:

180 tl. ( Ben, sırf moda diye bir sezon kullanıp atılacak şeylere servet harcamayanlardanım.Bu kot ceket uzun yıllar gardrobumun kurtarıcı kahramanlarından olacağa benziyor. Tam baharlık, kolları kısa, boyu da kemer hizasında olduğu için hem elbiselerle hem pantolonlarla rahatlıkla giyilebilecek, kullanışlı bir parça.)

 

  • Mudo, püsküllü etek:

150 tl. ( Bu parçayı alıp eve geldikten sonra, 'ya ben bunu nerde giyeceğim, neyle giyeceğim' diye hayıflanmadım değil. Ama dert değil, ister püsküllü, ister zımbalı, ister pullu payetli olsun siyah mini eteğin her sezon gideri vardır diye düşünüyorum. Beyaz salaş tişört, zincirli botlar ve siyah kısa deri ceketle gündüz için bir kombin yaratabilirim diye düşünüyorum. Topuklu ayakkabılarla da çok havalı olacağından eminim. Gerçi böyle bi kombin yapıp 'stylish-styling' kısmında paylaşıyor olacağım. Bir göz atın bakalım beğenecek misiniz?)

Sevgilerle....

Zelal MUA...


google - site - verification: google6a64f2bf44ffd5fb.html