Bu Yazıyı Okumadan Makyaj Yapmayın!

BU YAZIYI OKUMADAN MAKYAJA BAŞLAMAYIN

Biz kadınlar hayatımızın hiçbir döneminde makyaja bu kadar hevesli olmamıştık... Son zamanlarda ‘vlogger’lar, ‘blogger’lar ve ‘youtuber’ ile hayatımıza giren makyaj videoları kafalarımızı öylesine karıştırdı ki, o videolardaki muhteşem değişimleri görünce ‘ eğer makyaj buysa bizim bugüne kadar yaptığımız neydi?!’ diye kendimizi sorgulamaya başladık.

Bir zamanlar ‘bi allık, bi rimel, bi ruj’ mantığıyla evden çıkmadan önce 10 dakikada makyaj yapan bizler, hayatımıza giren envai çeşit fırça, kontur pudrası, bronzer, highlighter, conclear,kaş kitleri yüzünden saatlerimizi ayna karşısında geçirir olduk. Ama her ne hikmetse üç buçuk saat makyaj yapmamıza rağmen yine de filtre kullanmadan tek bir fotomuzu bile görmeye tahammül edemiyoruz.

Bu konuyla ilgili olarak geçen gün yaşadığım bir olayı paylaşmak istiyorum. Bu olayın ardından bu yazıyı yazmaya ve bununla ilgili bir video çekmeye karar verdim. Lafı fazla uzatmadan anlatayım: ‘Eşimle şık bir restorana yemeğe gittik. Karşı çaprazımdaki masada güzelce bir genç kız oturuyordu. Karşısında da şık bir beyefendi… Algıda seçicilik tabi, gözüm kızın makyajına takıldı. Bi gariplik vardı. Biraz daha dikkatli bakınca garip olanın kızın makyajı değil burnu olduğuna karar verdim. Gözümü kızın burnundan alamıyordum. Burunda bi gariplik vardı ama aramızda belli bir mesafe olduğu için bir türlü anlam da veremedim. Sanki şaka dükkanından gidip takma burun almış ve onu takmış gibiydi. Duramadım, lavaboya gitme bahanesiyle kızın masasının yanından geçtim ve göz ucuyla kızı süzdüm. Aman Allahım! Aslında gayet normal burnu olan bu kızcağız burnuna öyle bir highlight öyle bir kontur yapmış ki… Burun burun olmaktan çıkmış. Muhtemelen karşısındaki adam da kontur ve highlight ne bilmediğinden kızın burnunun çok çirkin olduğunu düşünüyordu. Kız konuştukça burnunun üstüne boca ettiği highlighter disko topu gibi parlıyordu ve sanki kız değil de burnu dile gelmiş konuşuyordu. Umarım o yemek kızcağızın hoşlandığı adamla ilk buluşması değildi, çünkü son buluşma olması ihtimali çok yüksek. Anladığım kadarıyla bu güzel genç kız bu yemeğe çok özenmiş ve daha güzel ve etkileyici görünebilmek için YouTuber’lardan öğrendiği bütün makyaj tekniklerini kullanmış. Tabi sonuç hüsran. Keşke makyajsız gelseydi o yemeğe, kesinlikle sonuç bundan iyi olurdu.

Videomda bu konuyu uygulamalı olarak anlattım zaten ama yine de bir güzellik uzmanı ve makyöz olarak tekrar tekrar söylemek isterim ki; ‘makyaj rezil de eder vezir de eder’ bu konuda çok yetenekli veya profesyonel değilseniz kendinizi makyaja bulamayın. Hem güzelliğinizden olursunuz hem paracıklarınız boşa gider hem zamanınızı çirkinleşmek için harcamış olursunuz.

YouTube kanalımda videomla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

Unutmayın, ‘Azı karar, çoğu zarar’

                                                                          Zelal GÜVERCİN


google - site - verification: google6a64f2bf44ffd5fb.html