'Vintage', 'Retro' ve 'Antika' Arasındaki 7 Farkı Bulun

                VINTAGE, RETRO ve ANTİKA ARASINDAKİ 7 FARKI BULUN

                Efendim günümüzde dillere pelesenk oldu şu vintage kelimesi. Sadece vintage olsa iyi, retro, antika, eski, eskitme... Sadece giyimde değil dekorasyonda hatta arabalarda bile bu kavramları sıkça duyuyoruz. Ben de yemedim, içmedim bu kavramların aslını astarını araştırdım:

                VINTAGE: bu kelime 'bağ bozumu' anlamına gelir, belli bir mevsimin mahsülü olarak da kullanılır. Günümüzde ise sıklıkla modada bu kelimeyi duyar olduk. Her geçen gün vintage ürünler satan mağazaların sayısı artmakta hatta gün be gün online vintage siteler de hayata geçmekte.

                Vintage ürünler geçmiş döneme ait antika ürünlerdir. Tabi her eski şey 'vintage' kategorisine giremiyor.  Bir parçaya vintage diyebilmemiz için onun, belirli bir döneme ait olması ve o dönemin ruhunu yansıtması gerekir ya da belli bir dönemdeki bir tasarımcının ikonlaşmış bir tasarımı olması gerekir. Kısacası 1920'lerden 1980'lere kadar olan ve ait olduğu dönemin belirgin izlerini bize yansıtan parçalar 'vintage' dır.

                ANTİKA:  Bir parçaya antika diyebilmemiz için 100 yıldan fazla geçmişinin olması gerekir. Öyle anneannemizden babaannemizden aşırdığımız her şeye antika diyemeyiz yani. Fakat 1920'ler ve öncesinde üretilmişse eğer, işte o parça antikanın ta kendisidir!

                RETRO:  Kelime anlamı; geriyo doğru, ters istikamet veya geçmişe yöneliktir. Buradan da anlayabileceğimiz gibi Retro; belli bir dönemden esinlenerek günümüzde üretilen parçalardır. Aslında eski ya da yeni olması çok şey fark ettirmez , bu parçalar bizi eskilere ışınlar.  Belki yepisyenidir, fabrikadan halka... daha dumanı üstündedir ama bir eskitme yapılmış ve antika havası verilmiştir ya da size nostalji rüzgarları estirir. Hıh! işte o retrodur. Aslında her vintage parça aynı zamanda retrodur. Ammaaaa... Her retro vintage değildir!

                ÖZET:

                ANTİKA: Çooook eski

                VINTAGE: Eski ve nadide

                RETRO: Eski görünümlü yeni

Biz de sizler için çok sevdiğim retro tarzında bir çekim yaptık. Kıyafetlerimin tamamı retro, çünkü hepsi günümüzde üretilmiş şeyler, fotograf makinem ise 'vintage'... Umarım beğenirsiniz...

 

 Elbise : Koton       Elbise içindeki, ucu dantelli kombinezon: Yargıcı      Bordo ayakkabılar: Beta       Kahverengi botlar: Kemal Tanca       Kırmızı Şapka: Mudo

PS: Fotografları, çok sevdiğim arkadaşım ve aynı zamanda avukatım @sernursayar çekti. Sıradışı fotografları için www. sernursayar.com 'u ziyaret edebilirsiniz.

                                                             Sevgilerle.... Zelal MUA

KAYNAKÇA:

http://www.oxxo.com.tr/blog/moda-akimi-vintage-giyim-tarzi

http://www.nerdemoda.com/moda/vintage-tarzi/

http://www.giyimvemoda.com/vintage-modasi-nedir.html


google - site - verification: google6a64f2bf44ffd5fb.html