'Erkekler Ne İster' Dosyası (1)

‘ERKEKLER NE İSTER’ DOSYASI (1)

               Biz kadınların küçük yaşlardan itibaren beynine kodlanan bir öğreti var: ‘İsteme! Erkeğinden bir şey isteme, aciz görünme. Kadın vericidir o yüzden hep sen ver. Erkeğine ihtiyaç duysan bile bunu açıkça söyleme ‘ima et’ ve sabırla bekle. Seni anlayacaktır, anlamıyorsa zaten seni sevmiyordur. Gururlu davran ve hemen ondan uzaklaş, seni seviyorsa peşinden koşacaktır.’ Bunun ne korkunç, ne yanlış ve ne işe yaramaz bir öğreti olduğunu anlamam yıllarımı aldı. Bu süre zarfındaki çuvallamalarım, hayal kırıklıklarım da yanıma kar kaldı. Erkekler düz vites oysa ki ve hiçbir zaman imaları doğru anlamak konusunda da başarılı olmadılar ve muhtemelen de olmayacaklar. O halde bu boşa çabamız niye? Niye bir şeyleri anlamalarını beklemek yerine açıkça anlatmıyoruz.

               Sanırım biz kadınlar ‘ihtiyaç duymak’ ile ‘muhtaç olmak’ kavramlarını karıştırıyoruz. Erkekler kendilerine muhtaç olan kadınları itici bulur bu doğru elbette fakat kendine ihtiyaç duyan kadınlara çekilirler. Bir kadın, bir erkeğe ihtiyaç duyuyor ve çekinmeden ondan yardım isteyebiliyorsa bu o erkeğe güvendiğini gösterir. Erkek buna bayılır. Fakat bir erkeğin ardına bakmadan sizden koşarak uzaklaşmasını istiyorsanız ona ‘sensiz ben bir hiçim’ mesajı vermeniz yeterli. Çünkü bu acizliktir! Kim aciz birine aşık olur ki…

               O yüzden bir kadın kendi parasını kazanmalı, kendi ayakları üzerinde durmalı, para kazanmıyorsa bile zaman ayırdığı sağlam bir meşguliyeti, bir hobisi olmalı. Bir şeyler üretmeli ve erkeği hayatının merkezine koymamalı. Her insanın hayatının merkezinde bizzat kendisi olmalı ama gerektiğinde de erkeğinden yardım istemekten çekinmemeli. Destek gördüğünde de mutlaka ‘bana güç verdiğin için minnettarım’, ‘ desteğin için çok teşekkürler’ mesajlarıyla onu onurlandırmalı. Erkeğine güven duyduğunu söylemekten çekinmemeli. Bir insana güven duymak ne kadar büyük bir lütuf, ne kadar pahabiçilemez bir değer. Gerçekten kalpten güven duyduğunuz o kişi taktiri, onurlandırılmayı haketmiyor mu sizce?

               Eminim ki biz kadınların bir ilişkide duymayı en çok arzuladığı şey ; ‘seni seviyorum’ iken bir erkeğin ilişkide en çok duymayı arzuladığı şey ‘sana güveniyorum’.

               Bence güvenmekten korkmayın, güvenemediğiniz adamı da hayatınızda boş yere tutmayın. Güvendiğinize karşı da rahat olun, şeffaf olun ve sımmmmsıkı sarılın bırakmayın. Bırakın süslü laflar da etmeyiversin, ‘sana ihtiyacım var’ dediğinizde koşup geliyor mu? Gelmek için çabalıyor mu? Elinden geleni yapmak için yollar arıyor mu? Siz ona bakın… Onu hayatınızın tek anlamı yapmayın ama sırtınızı ona yaslayın çünkü adam gibi adamlar ‘Ağaç’ gibi olurlar.


google - site - verification: google6a64f2bf44ffd5fb.html